kendi_kendine_meme_muayenesi_icerik-1 “HER AYIN 10’U 10 DAKİKANIZI KENDİ KENDİNİ MEME MUAYENESİNE AYIRMANIZ MUHTEMEL BİR MEME KANSERİNİN ERKEN TEŞHİSİ İÇİN KENDİNİZE YAPACAĞINIZ EN BÜYÜK İYİLİKTİR.”

Dünyada her 3 dakikada 1 kadına meme kanseri teşhisi konuluyor ve meme kanseri tedavilerinin başarılı olmasının en büyük sırrının kendi kendine yapılan muayenelerin erken teşhise sağladığı büyük katkı olarak biliniyor. 20 yaşını geçen her kadının adetinin bittiği tarihten sonra ilk 10 gün içerisinde, hormonların en az aktif olduğu dönemde kendisini muayene etmesi önerilmektedir. Adet görmeyen kadınların da ayın belirli bir günü kendilerini muayene etmeleri gerekmektedir.

Elle Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

kendi_kendine_meme_muayenesi_icerik-2Meme muayenesine başlamadan önce memede gözle görülür değişimler olup olmadığına dikkat edilmelidir. Meme başından gelen akıntı, memede çukurlaşma ve buruşma normal dışı durumlar olarak değerlendirilir. Memede gözle görülür bir değişim yoksa dokunarak muayene etmeye geçilmelidir. Öncelikle, sol omzunuzu kaldırın. Sağ elinizin üçüncü ve dördüncü parmakları ile bastırarak dış uçtan bağlayıp meme üzerinde küçük daireler yapacak biçimde bütün memeyi, meme ile koltuk altı arasındaki bölgeyi inceleyin. Aynı işlemleri sırayla diğer memenize de uygulayın. Daha sonra memenizin başını nazikçe sıkın ve bir akıntı gelip gelmediğine dikkat edin. Aynı işlemi sırayla diğer memenize de uygulayın. Son olarak da sırt üstü uzandığınız zeminde dairesel hareketlerle memenizin tamamını parmaklarınızın ucu ile hissedin.

Bir kadının meme sağlığı konusundaki en büyük destekçisi yine kendisi olmalıdır. Gün içinde kendiniz için ayıracağınız küçük bir zamanın sağlığınız için son derece önemli olabileceğini unutmayın. Araştırmalar kendi kendine meme muayenesini bilen ve düzenli uygulayan kadınların muhtemel meme hastalıklarını ve meme kanserini çok daha erken fark ettiklerini ve uzman hekimlere başvurabildiklerini gösteriyor. Erken fark edilen meme kanserinin tedavi başarısı, geç fark edilen ve ilerlemiş meme kanserlerine göre çok daha kolaydır. Her manustrasyon (adet) döneminiz bitikten sonra ilk 10 günü içerisinde aşağıda öğretilen son derece basit tekniklerle, kendi kendinizi muayene edin, kendi sağlığınıza en büyük desteği verin.