dogru_sutyen_secimi_featuredSütyen, Fransızca da “destek” anlamına gelen sözcükten dilimize geçmiştir. Göğüsleri desteklemek, dik tutmak veya dolgun göstermek için kullanılan kadın iç çamaşırıdır. Meme sağlığı ve yaşam konforu için doğru sütyen seçimine kadınlar dikkat etmelidir. Doğru sütyen seçimi yapılmaması, kadınların rahatsız hissetmesine, giysilerin altında kötü bir görüntü oluşmasına ve sağlığın da olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Yapılan araştırmalar kadınların %80’inin sütyen seçimi konusunda başarılı olmadığını gösteriyor. Bu durumun sebebi olarak ise kıyafetleri satın alırken, kalitesi, vücuttaki duruşu gibi pek çok detaya dikkat ederken, iç çamaşırları konusunda aynı özenin gösterilmemesi olarak görülüyor. Oysa ki sütyen seçimi özenerek alınan elbiseler, kazaklar kadar hatta daha da fazla önemlidir. Unutulmamalıdır ki; bir kıyafetin estetik ya da kötü bir görüntüye sahip olmasını belirleyecek önemli bir unsur kıyafetin içine giyilen sütyendir. Üstelik yanlış yapılan sütyen seçimi görüntünüzün dışında sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Peki doğru sütyeni seçmek için hangi detaylara dikkat edilmelidir?

Doğru Sütyen Seçimi Aşamaları

Vücudunuz için en doğru sütyeni seçmek önemli ve bazı noktalar dikkate alındığında doğru tercihi yapmanın kolay olacağı bir karardır.

  1. Öncelikle, memenizin içine tam olarak oturmadığı kuplar göğüslerinizi sarkık gösterir, onları olduklarının iki katı yapabilir. Göğüslerinizi tamamen kavrayan hiçbir potluk bırakmayan modelleri tercih etmeniz önerilir.
  2. Bir sütyendeki ana destek sırt kısmındaki banttan gelir. Seçtiğiniz ürün sıkı ama aynı zamanda da rahat olmalıdır. Seçim yaparken en içteki kopçadan bedeninize oturanı tercih etmelisiniz ki, sütyenin lastiği gevşedikçe daha dıştaki kopçalara geçebilesiniz.
  3. Sütyenin omuz askılarının ayarı son derece önemlidir. Askıyla omzunuz arasına sadece başparmağınızın girebiliyor olması bu sıkılığın doğru olduğu anlamını taşıyor. Büyük göğüslü kadınlar daha geniş ya da alt kısmı pedli askıları tercih ettiklerinde daha az sorun yaşarlar.
  4. Ölçüleri bedeninize uyuyor olsa da giydiğinizde sizi rahatsız edecek hiçbir sütyeni kullanmayın. Kadınların en çok yaptığı hatalardan biri de estetik olarak kendilerine güzel görünen sütyenleri bedenlerine uygun olmasa da kullanmak istemeleri. Ancak sağlığınız ve hayat konforunuz için giydiğiniz ayakkabının rahat olmasına ne kadar önem veriyorsanız iç çamaşırlarınız konusunda da aynı hassasiyeti göstermelisiniz.
  5. Üzerinizde denemeden hiçbir sütyeni satın almayın. Siz kendi beden ölçülerinizden emin olsanız bile farklı markalardan aldığınız sütyenler her zaman vücudunuzda aynı şekilde durmayabilir. Bu sebeple en sağlıklı olan, satın almadan önce denemeniz ve kendinizi en rahat hissedeceğiniz modelleri tercih etmeniz olacaktır.

Hamilelikte Sütyen Seçimi

Hamilelik boyunca kadınların vücudunda yaşanan bazı değişimlerden dolayı sütyen seçimlerinde farklılığa gitmeleri gerekmektedir. Hamileliğin ilk aylarından itibaren göğüslerde ve göğüs uçlarında büyüme görülür. Bu da hamilelikten önce kullanılan sütyenlerin bu dönemde kadınların rahatsız hissetmesine neden olur. Vücutta yaşanan değişimlere uyum sağlamak için en az bir beden olmak üzere daha büyük beden ve pamuklu sütyenler tercih edilmelidir. Eğer rahat hissediliyorsa sporcuların kullandığı pamuklu modelleri de tercih edilebilir. Hamilelik süreci sonlandığında emzirme dönemi de dikkate alınarak daha rahat kullanılabilen çıtçıtlı ya da fermuarlı sütyenler tercih edilmelidir.